Kardelenler Vadisi – En Nazlı Uyanış

Orta zor bir pakurla tekrar beraberiz sayın okuyucu, kardelenler vadisi sizi bekliyor. Kardelen ismini nasılda hakediyor öyle, Edremit – Hanlar bölgesinin zirvelerinde yer alıyor. Yörüklerin hala kullandığı bu vadi, Kaz Dağlarında kardelenlerin hala görüldüğü bir kaç yerden biridir. Bu gibi bölgelerin bizler tarafından ziyaretlerde tahrip olmaması çok önemli, farkında ya da bilerek kati suretle bitki örtüsüne zarar verilmemelidir. Kamu spotu uyarımı yaptığıma göre konuya devam edebiliriz.

Kardelenler Vadisi

Bu deneyim için zamanlama çok önemli zira kardelenler şubat başı gibi açmaya başlar, mart ortasına kadar çiçeğini muhafaza ederler. (Bu durum bölge sıcaklığına göre değişmektedir.) Kaz dağlarının bir kaç bölgesine yayılmış durumdadırlar, çanakkale bayramiç bölgesinde de çok meşhurdurlar. Coğrafyamızda endemik bir bitki türü olan kardelen çiçeği, karşımıza şarkılarda, şiirlerde, kitaplarda çokça çıkar. Bunun arkasında yatan olgu, kar örtüsünün bütün bitkileri örttüğü fakat ilkbahar mevsiminin geldiği zamanlarda, kardelen çiçeğinin kar örtüsünü nazik bir şekilde yarıp, göğe doğru uzanan ilk çiçek olması ve bunu yaparken de çok narin olmasıdır.

Kardelenler Vadisi Edremit – Hanlar

Kardelenler Vadisi
Harika Bir Ağaç ( ağaç seviyorum ben)
Daha Fazla Oku

Edremit – Hanlar Bölgesinde bulunan bu dinlenme alanından ormana giriş yapıyoruz. Ben rehber arkadaşlar vesilesiyle yolu takip ettiğim için sizlerin ordaki işletmeci arkadaşlara ”kardelenler vadisine ne tarafdan gidilir” diye sormanız gerekiyor.

Şunu belirtmeliyimki kardelenler yüksek rakımlarda bulunduğu için yürüyüş boyunca tırmanıyorsunuz belli noktalar zorlayıcı olabiliyor. 5 kişilik bir grupdan daha az kişi ile gidilmemesi tavsiye edilir, herhangi yaşanabilecek olumsuz bir durumda yaşanabilecek olayı kolay atlatmanıza yardımcı olur. Kardelenler vadisine yaklaştıkça telefon çekmiyor, operatöre bağlanmak çok zor bir hal alıyor.

Kardelenler Vadisi

Yürüş boyunca karşınıza pek çok fotoğrafik manzara çıkıyır. Yıkılmış ağaçlar, sık ağaçların arasında bir boşluk, kuş bakışı manzara gibi pek çok deneyim sizi bekliyor. Fotoğraf merakınızı gidermeye çalışırken, doğayı yaşamayı ve ormanı dinlemeyi sakın ihmal etmeyin.

Karla kaplı toprak üzerinde ayaklarınızın çıkardığı sesler size başka bir huzur tattırıyor ve inceden keyif içinde yürümenizi sağlıyor. Mevsimden dolayı ve yukarılara çıkıldığı için hava iyice soğuyor, aktif olduğunuz için ısınıyorsunuz fakat sıkı giyinmeniz gerektiğini unutmayın.

Hanlardan Kardelenler Vadisine gidiş dönüş ortalama 12 km diyebilirim. Dönüşte tırmandığınız parkuru inmeye başlıyorsunuz bu sırada yorgunluğunuz kayboluyor. Dönüş yolunda karla kaplı patikaya dikkat etmekte fayda var çok kaygan olabiliyor. Yola ilk başladığınız ulu ağaca ulaştığınızda sıcak bir çay sizi bekliyor ve kendinizi sıcak çay eşliğinde arkadaşlarınızla kardelenlerin güzelliği hakkında konuşurken buluyorsunuz.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir