Mimarlık Öğrencileri için Laptop/Bilgisayar Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Mimarlık öğrencileri için laptop/bilgisayar tercihi çok kritik bir konudur. Birçok yanlış yönlendirmeye maruz kalırlar ve yanlış bilgisayar tercihi ile kötü bir öğrencilik süreci geçirebilirler. Mimarlık öğrencileri için laptop/bilgisayar seçiminde en hayati nokta işlemcidir.İşlemcide önemli nokta ise gerçek,sanal çekirdek ve işlemci frekansıdır. Bu yazımda gerçek çekirdek, sanal çekirdek ve işlemci frekansı ne iş yapar ondan bahsedeceğim.

Mimarlık öğrencileri için laptop/bilgisayar :

Mimarlık öğrencileri öğrenim boyunca üretimlerini çeşitli programlar ile görünür kılarlar.

Mimarlık öğrencileri için programlar;

 • Çizim: Autocad
 • Modelleme: 3Ds Max, Sketchup
 • Render: V-Ray , Corona , Lumion
 • Poster – Sunum: Photoshop
 • BiM: Revit – Archicad

Not: Bu programlar kullanıcıya göre çeşitlenebilir.

Öğrencilik olsun, profesyonel çalışma hayatı olsun her alanda bu ve benzeri programları kullanmak durumundayız. Bu programları efektif bir şekilde kullanacak bilgisayara sahip olamazsak, yaptığımız işten zevk yerine eziyet duymamız kaçınılmaz olur.

Girişte belirttiğim gibi mimarlık üretimlerinde kullanılan programların kilit noktası işlemci güçleridir. İşlemcilerde sanal çekirdekler ve gerçek çekirdekler vardır.

Örnek :

INTEL Core i9 9900K 3.6GHz 16MB Önbellek 8 Çekirdek 1151 14nm İşlemci

 • i9 ifadesi onun neslini ifade eder
 • 9900K model numarası
 • K harfi bu işlemcinin çarpan kilidinin açık olduğunu (overclock)
 • 3.6GHz temel frekansını ki bizim için önemli olan kısımlarından biri burasıdır
 • 16MB Önbellek önemli diğer bir noktadır
 • 8 gerçek çekirdek ve 14nm mimarisini göstermektedir

Not: 9900K pahalı bir işlemcidir, siz verdiğim bilgiler ışığında en uygun işlemciyi tercih etmelisiniz. 7700hq işlemci size taban olmalıdır, bu işlemcinin altına düşmeyin.

Mimari üretimlerimizdeki programlar görsel işler başarsalar da onları donma, kasma, tekleme veya görsel yırtılmalar olmadan kullanabilmemiz için işlemci frekansının yüksekliğine ihtiyacımız vardır, ekran kartı gücü sonraki bir konudur.

Verdiğim örnekte gerçek çekirdeği belirtilirken, sanal çekirdeği belirtilmemektedir. Bunu sizler işlemci tanıtım kartından bakmalısınız. Bu işlemcinin 8 gerçek 16 sanal çekirdeği bulunmaktadır.

Peki ne iş yapar bu gerçek ve sanal işlemci çekirdekleri? Burası fazla teknik bir konu olacağı için temel olarak şöyle anlayabiliriz, sektörde ciddi bir yer tutan Sketchup programında bir modelleme işlemi aktif devam ederken işlemi gerçek çekirdekler sürdürürler, modelleme işlemi tamamlanıp render işlemine geçildiğinde gerçek işlemcilere sanal işlemciler koltuk çıkar. Sanal işlemcilerin sayısı arttıkça render süresi kısalır.

Yapılan en çok yanlışlardan birisi turboboost konusudur. Bir işlemci turboboost ile 3.6GHz frekansını aşamıyorsa profesyonel bir iş üretmek cidden zordur. Kısıtlı imkanlarda güzel işler üretilebiliyor ama burada konumuz yeni bir bilgisayar seçiminde öğrenci arkadaşlarımızın ilk hangi noktayı baz almalarıdır. Baştan iyi olan bir sistem orta vadede kendini amorti eder ve az baş ağrısı yapar.

Yeni bir bilgisayar alacak arkadaşlar biraz bütçe zorlayarak işlemci frekanslarını yüksek tuttuklarında; şekline, tarzına, fazla para verilmiş fakat işlemci frekansları düşük olan o bilgisayarların nasıl dar boğaz yaptıklarını sadece seyredeceklerdir.

Almayı düşündüğünüz bilgisayarlardaki işlemci test değerlerini bu sitede inceleyebilirsiniz. Afiyet olsun.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

2 thoughts on “Mimarlık Öğrencileri için Laptop/Bilgisayar Sistemi Nasıl Olmalıdır?

 • Haziran 23, 2020 tarihinde, saat 10:49 pm
  Permalink

  5000 lira param var.
  Mimarlık 2. Sınıf öğrencisiyim. İyi bir bilgisayar almak istiyorum. Hem okulda hem de mezun olduktan sonra işime yarayacak birşey almak istiyorum. Sizce nasıl bir bilgisayar almalıyım?

  Yanıtla
  • Haziran 24, 2020 tarihinde, saat 9:46 am
   Permalink

   Merhaba Hüseyin, öncelikle yazımda da belirttiğim gibi işlemci üzerinden bir laptop tercih etmek elzem olan, malum kurun bu seviyelerde olması bilgisayar seçiminde maddi açıdan hepimizi zorluyor. Sana tavsiyem bütçene göre laptop bakarken işlemci sonundaki sınıflandırmalarda ” HQ ve H ” dan başka bir işlemci seçmemen olur. Daha spesific olarak teknoloji marketlerde laptop bakarken, 7700hq dan daha düşük performanslı hiçbir laptobu tercih etmemen, verdiğim işlemci karşılaştırması yapan sitede karşına çıkan laptopların işlemcilerini temel olarak 7700hq ile karşılaştır. Bütçeni biraz geliştirme imkanın varsa monster’ın şu modelini tercih edebilirsin. Öğrencilik ve iş hayatının başlangıç seviyeni aşmanda yardımcı olacaktır. İyi günler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir