Mimarlık Öğrencileri İçin Tavsiyeler

Mimarlık öğrencileri için tavsiyeler, tavsiyeleri belirlerken mümkün olduğunca maliyet gerektiren konulardan kaçınmış ve uygulanabilirliğine çok dikkat etmiş bulunuyorum.

Mimarlık Öğrencileri İçin Tavsiyeler

Mimarlık Öğrencileri İçin Tavsiyeler
Kağıt ve kalem hazırsa başlayalım.

Kendini Bulmak

En önemli konu kendini birinci sıraya yazdırdı. Mimarlık öğrencilerinin en çok zorlandığı kısım özgünlüktür. Okulu kazanıp kapıdan içeriye girinceye kadar ki çizgiyi düz takip ettiyseniz, birikim ve aktarım denklemindeki birikim kısmında biraz zayıf kalmanız muhtemeldir. Özgünlük baştan üretmek değil, bir tarifteki, tarifi oluşturan ögeleri kendi benliğinize göre üretmek ve kullanmaktır. Diğer bir deyişle tarif sabit olurken, ögeler kişiye özgüdür. Bunu yapabilmek için de bir mentöre ihtiyacınız olacaktır.

Hocalara başta ısınmanız zor olabilir, genelde bilgili ve gün geçirmiş insanlardır fakat yıllar içinde yıpranırlar ve öğrenciyle temas aralığını kısa tutarlar. Hocalarınıza sakın ön yargılı olmayın ve hocaların tavırlarını kişiselleştirmeyin, siz artık üniversitedesiniz. Hocaların kıymetini bilmek önemlidir. Peki kendini bulmak bu işin neresinde? Buradaki kilit nokta hocalardır, onlar sizi zorladıkça siz daha direnç kazanmalısınız. Boş tartışmalardan kaçınıp, kendinizi hep özü keşfetmeye odaklamalısınız ve bunu yaparken de samimi olmaya özen göstermelisiniz. Bir süre sonra konuya yaklaşım tarzınız hocalarınız tarafından fark edilecek ve size birikimlerinden aktarmaya başlayacaklardır.

Diğer başlıklar hep buraya doğru bir akışla bu başlığı besleyeceklerdir

El Becerilerini Geliştirmek

Dijital dünya ile körelmeye başlayan el becerileri mimarlık dünyası için geçerli değildir. Tasarımlarınızı sadece dijital olarak ifade etmek size ve sunum yaptıklarınıza yeterli gelmeyecektir. En basit bir yaklaşımla, tasarımınızın genel bir renderındaki gabari hissiyatı ile ölçekli maketinizin üç boyut etkisi çok farklı olacaktır. Origami kursu sizin ifade yeteneğinizi çok ileri taşıyacaktır.

Kitap Okumak ve Deneme Yazmak

Okur ve yazar olmak bir mimarın olmazsa olmazıdır. Kendini ifade edemeyen bir mimar, ortaya koyduğu ürün ile de iletişim problemi yaşar. Çok mu iddialı oldu bu cümle? O zaman Vitruvius ’un iki bin sene önce kaleme aldığı ‘’ Mimarlık Üzerine On Kitap ‘’ adlı eserinin girişindeki ‘’mimar nasıl olmalıdır’’ tanımına göz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Benim tavsiyem kitap seçiminde 3’de 1’lik kuralını uygulamanızdır. Şöyle ki okumak için belirlediğiniz üç kitabın biri mimarlıkla ilgili oluyor. Yeni tanıştığınız bir olguya yoğun girdiğinizde sıkılmanız çok olasıdır. Bir de okuma zamanlaması yanlış ağır kitaplar tercih ederseniz okumayı tümden bırakmanız söz konusudur. 3’de 1’lik kuralı önemlidir.

Yazmak tarafına geldiğimizde ise toplumumuz tarafından hep ihmal edilir. Mikrofon uzatılıp ‘’ Hobileriniz nelerdir?’’ diye sorulduğunda ‘’okumak’’ hiç sekmezde, yazmak diyene rastlamadım. Niye mi? Çünkü yazmak için önce okumak gerekiyor.

Yazmak, zihin dünyanızın yerleşmesi ve olgunlaşması için önemlidir. Düşüncelerinizi yazılı ifade etmeye çalışmak başlarda sancılı, sonrasında keyif verici olacaktır. Yazdıkça, konuşurken de kendinizi daha iyi ifade ettiğinizi fark edecek ve jüriler daha keyifli geçecektir.

Sergi, Müze ve Ören Yeri Gezmek

Ben öğrenciyken Anadolu Üniversitesinde bunun dersi vardı. Bir dönemde 14 etkinliğe katılmanız gerekiyordu. Okulun belirlediği etkinliklerde, öğrenci kartını okutabildiğiniz otomatlar olurdu ve etkinlik ziyaretinizde kartınızı okutarak yoklamaya katılırdınız. Konser, resim sergisi, sinema ve söyleşi gibi etkinliklere bir dönem (14 hafta) devam ederdiniz.

Müze ve ören yeri gezmek ve gezerken çıkarımlarda bulunmak size mimarlık pratiğinin geçtiği aşamaları canlı deneyimleme imkanı sunar. Şunu sorgulamalısınız, geçmiş dönem imkan-tasarım durumu ürünleri ile bugün ki imkan-tasarım durumu ürünleri, hangi düzeydedirler?

İş İlanlarını Takip Etmek

İş dünyasının gerçeklerinden haberdar olmamak, gereksiz bir idealizmdir. İş ilanları, harika birer gelişim reçeteleridir. Buradan çıkaracağınız bir ihtiyaçlar listesini dört yıl içinde erittiğinizde hiç de azımsanmayacak bir niteliğe kavuşmuş olacaksınızdır. İş ilanlarını buradan takip edebilirsiniz.

İş ilanlarında sizi ilgilendirecek genel kısımlar, yabancı dil bilmeniz ve sizden iş üretiminde kullanmanızı istedikleri CAD programlarıdır. Ben kendi kullandığım listeyi şu yazımda vermiştim oradan inceleyebilirsiniz.

Mimarlık Öğrencileri için Tavsiyeler artabilir, özelleştirilebilir ben kendi yol haritamı paylaşmak istedim siz de eklemeler yapmak isterseniz yorum kısmından düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir