Less is More or Less is a Bore

Minimalizm (?)

Azlığın dayanılmaz hafifliğini bu tasarımımda yansıtmak istedim, minimalizm.

Temelde kronolojik olarak bir yukarı hareketle ilerleyen teknoloji, her disiplinin destekleyicisi olmuştur ve mimarlık da bundan ciddi nasibini almıştır.

İnsanoğlu bir taşın üstüne bir taş koymayı akıl edip bunu eyleme geçirmesi ile teknolojinin fitilini ateşlemiş oldu ki bence, bu konunun arkasından bir kadın çıkabilme ihtimali çok yüksektir, bugün koltuğun yerini değiştirmek isteyen kadınlarımızın o zamanki naif bir isteği bu olabilir mi?

20. yy’da ortaya çıkan minimalizm bir çok alanda kendine ürün veren takipçiler buldu ve dalgalanma göstererek 21. yy’da da etkisini sürdürdü. Benim ilgilendiğim nokta ise şurada, tasarım felsefesi ve tekniği için yeterli altyapı çalışmalarını yapmamış bir ” tasarımcı ” ortaya çıkardığı ürünü ” burada minimalistik bir bakış açısı yansıtmaya çalıştım ” dediğinde (ki minimalistik bir tasarım ürünü ortaya koymak ciddi bir çalışma ister) ve bu ” piyasada ” tutan bir tavıra döndüğünde bu iş nereye gider?

minimalizm (!)

Mies van der Rohe’nin çok ciddi bir Bauhaus altyapısı ile ürün verdiği minimalizm bugün piyasaya iş yapan arkadaşların kurtarıcısı mıdır? Bir şey az olduğu zaman o minimal midir? Hiç sanmıyorum…

Robert Venturi haklı mı çıkıyor? Teknolojik ilerlemişlikle üretilen ürünlerin bir üretim standartı denklemi açısından birbirine benzememesi düşünülemez, hal böyleyken minimalizm etiketli bir çok müteahhit zihniyetli üretim, birbirine benzeyerek monotonlaşıyor ve sıkıcılaşmaya başlıyor,çoktan başladı. Aslında sn.Venturi’nin yaklaşımı biraz farklı fakat ben böyle okuma yapmak istiyorum.

Sosyologları göre davet ediyorum, şehirlerin yapılaşma şekilleri ve cephelerinin şehir insanları üstündeki etkilerini araştırmalılar ki araştıranların var olduğunu bilmekteyim.

sosyologlar istihdam bekliyor…

Merak etmemiz gereken nokta şurada yatıyor doğaya çıkan bir insan ” neden bu kadar çok ağaç var hepside birbirinin aynısı ” deyip isyan etmiyorken her sabah işe veya bir işini halletmek için evinden çıkan insan o an mutsuzluğa kapılıyor. Kolay olan -binalar insanı boğuyor arkadaşım demek. Bundan 35 yıl önce televizyonda apartman gören herkesin hayali değil miydi o apartmanda yaşamak, peki bugün ne değişti?

Sorular sorular ve yine sorular… ”Geçenlerde kulak misafiri oldum. Bir mimar arkadaş diğer arkadaşına isyanlardaydı. ”-Ay bu internet neden düzelmedi hala, pinterest’e giremiyorum teslim etmem gereken bir iş var.” Tabi anlık bir ufak çaplı şok yaşamış olsamda konuşmanın sorguladığım kısımları iç dünyamda çeşitlenmeye başladı. Arkadaşın dürüstlüğüne iç dünyam + puan verirken diğer yanım ”pinterest mimarlığı” artık gizlenmeye, saklanmaya çalışılan bir kavram olmaktan çıkmış ve çay sohbetindeki sırasını araba marka modelinin önüne almıştır. Günümüzde üretilen bir çok tasarım ürünü neden kopyalanmış hissi veriyor, yeterli tasarım felsefesi ile alt yapısı inşa edilmemiş ürün satılırken neden ” minimalizm ” maskesi giydiriliyor…

sonuçta :

Uzatmak istemiyorum esinlenme ve örnek alma konusunda çok ciddi problemlerimizin olduğunu düşünüyorum. Bu konu iyi anlaşılamadığı için etrafımızda gördüğümüz bir çok tasarım ya birbirinin aynı ya da farklı olma iç güdüsü ile genius loci düşmanı tavırlar sergiliyorlar.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir