İsmailoluğu Şelalesi

Saklı Bir Rota – İsmailoluğu Şelalesi

Kaz dağlarında görülecek o kadar çok yer varki saymakla bitiremeyiz (bitmesinde) bu görülmesi gereken rotalardan bir tanesi ismailoluğu şelalesi. Güre yakınlarından bir süre yoldan devam edip bir noktadan ormana dalıyorsunuz. Genel olarak tatlı bir eğim ile tırmanır şekilde ilerliyorsunuz, tavsiyem su stoğunu iyi yapın. Yolda dilediğiniz gibi tüketir, şelaleye vardığınızda suluklarınızı akan sudan doldurabilirsiniz.

İsmailoluğu Şelalesi

Zamanla şelanenin akıttığı suda azalma olduğunu orda geçmişdede vakit geçiren rota arkdaşlarımdan öğrendim, azda olsa keyif verici bir şekilde akmaya devam ediyor haliyle yılın belli dönemlerinde şelanenin suyu azalıp artıyor.

Suyun biriktiği alanın çevresinde piknik yapmaya müsait alanlar var. Yanınızda getirdiğiniz mat,sandalye veya yere serebileceğiniz bir şey üzerinde oturup su sesinin keyfi ile piknik yapabilirsiniz.

Yanınızda çöp poşeti varsa ki olmalı, etraftaki tek tük çöpleri de yanınızada götürürseniz sizden sonrakilerinde aynı davranışı sergileyeceğini umarak o bölgeyi temiz tutabiliriz.

Bazı noktalarda yokuş inmeniz gerekebilir tavsiyem sağlam bir ağaç dalını asa olarak kullanmanızdır. Gazellerden emin olamadığınız noktalarda gerçekten iş görüyor.

İsmailoluğu şelalesini ziyaret ettikten sonra şelanenin oluşturduğu dereyi takip ederek inişe geçebilirsiniz. Dereyi takip ederken dere taşlarına çok dikkat etmek gerekiyor çok kaygan olabiliyorlar, yanınızda çocuk varsa iki kat dikkatli olmanızı tavsiye ederim ama dereboyu yürümek çok ayrı bir keyif veriyor. Çok güzel fotoğraflık kareler yakalanıyor. Dereyi bir müddet takip ettikden sonra çamlıbel yolunu bilen bir arkadaşınız varsa yanınızda ordan çamlıbele geçebilir Tuncel Kurtiz‘in evini ve mezarını ziyaret edebilirsiniz.

  • Bu rota üzerinde yemek veya içecek bulma ihtimaliniz çamlıbele kadar bulunmuyor.
  • Kamp için bir kaç nokta bulunabilir.

Not : Orman içinde hiçbir şeye zarar vermeyin ve koparmayın ki doğrusu budur zira fotokapanlara yakalabilirsiniz.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir