Kaz Dağları Yok Olmasın.

Kaz Dağları ( İda Dağı ) yaklaşık M.Ö. 7000’lere kadar tarihe tanıklık eden bir sıra dağlar oluşumudur. Homeros’un İliada destanında bu dağ “bin pınar İda” olarak geçer, mitolojideki üç güzeller olayı da burada gerçekleşmiştir.Kaz Dağları Yok Olmasın.
Bugün Kaz Dağları bilinçli ve bilinç dışı, çok büyük bir tahribat içindedir. Doğal sit ve doğa harikası olan bu dağ, insanlık hafızasınında çok kıymetli bir yerdedir. Ekolojik olarak getirileri çokça konuşulduğu için deyinmiyorum, insanlık hafızasındaki kıymetli yerini korumasına ordaki ziyaretlerimizde onu tahrip etmeyerek başlıyabiliriz. Üzerinde birçok doğa harikasını barındıran bu sıradağları korumak için toplumun bilinç düzeyinin arttırılması gerekiyor. Yaz aylarında birçok kültür turu düzenleniyor ve ziyaretçiler bu güzelliğe yakından tanık olarak, kaz dağları ile duygusal bir bağ oluşturma fırsatına erişiyorlar.

Kaz Dağları Yok Olmasın

İnsanın genel tavrıdır bir şey yok olduktan sonra vahlanmak, ders aldığını da zannedebilir bu işten fakat iş işten geçmiştir. Doğa yerine AVM’lerde vakit öldürdüğümüz için mi bu kadar vurdum duymaz olduk bilmiyorum orası sosyologların alanı fakat bildiğim bir şey var ki bu covid-19 günlerinde ilk fırsat bulduğumuzda kendimizi deniz kenarı, parklar ve ağaçlık alanlara atıyoruz. Neyse ki bir kaç gölge edecek ağacımız var bugün, peki ya yarın ne olacak? Araştırmalar şu üç aylık karantine sürecinde hava kirlilik oranının düştüğünü net bir şekilde ortaya koydu. Burdan çıkardığım sonuç insan eli sürdürülebilir modeller üretmeye çalışıyor (ufak bir topluluk) doğa ise her noktada sürdürülebilir bir model üretiyor. Allah’ın yarattığı ile insanın ürettiği arasındaki temel fark bence budur.

Kaz Dağları Yok Olmasın
Kısaca :

Kaz dağları ağaçdan çok daha fazlasıdır. Okumak ve araştırmak hayatımızdaki her konu başlığı için bir varsayılan ayar olmalıdır. Buna ek olarak gezip görerek deneyimlemenin tadı hep başka olacaktır. Arkeolojik altyapısı, antik, mitolojik ve endemik bitki türleri… Bunlar sadece bir kaç tane barındırdığı değer. Ben bu değerleri korumak ve arttırmak istiyorum, dileğim elimizdekilerin kıymetini onları kaybetmeden önce bilenlerden olabilmektir. (Amin.)

Sayın okuyucu sizlerin de kaz dağları ile olan deneyimlerinizi bu yazımın altında yorumlar kısmında görmek isterim.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir