Kozak Yaylası

Bergama-Ayvalık arasında kalan kozak yaylası Türkiye’deki en yaşlı fıstık çamlarına ev sahipliği yapıyor. Tahminen 5 milyon civarında fıstık çamı bölgeye yayılmış durumdadır. Bergama’ya 20km mesafede bulunan kozak yaylası çokça tercih edilen bir trekking rotasıdır. Kozak kelime olarak fıstık çamlarının yoğun olduğu bölgeleri tanımlamak için kullanılıyor. Oksijene fazlasıyla doyacağınız ve doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan kozak yaylası size yer yer tatlı sürprizler de yapabiliyor. Otlayan ineklere ve belli bir yaşı aşmış atların dağlarda özgürce dolaşmalarına tanık olabiliyorsunuz.

Kozak Yaylası

Bölgede 15’den fazla köy bulunuyor. Belli başlı köylerde, köylüler misafirlerinin daha kaliteli zaman geçirmeleri için çeşitli mekanlar düzenlemişler. İçinde şahsi müze bulunan köy bile var. Kozak yaylasında iri üzüm tanelerine sahip olan birçok bağ mevcut. Köylerde geçim kaynaklarından biri olan bağcılık çok meşhur. Köylüler çok samimi ve misafirperverler. Köylülerin kendi üretimi olan ev yapımı ürünlerden alışveriş yapabilirsiniz. Stressiz köy kahvelerinde vakit geçirmek, muhabbet etmek, bir şeyler okumak çok keyifli oluyor. Yeni yeni kafeler de açılmaya başladı, sıcacık ortamlarda köpüklü Türk kahveleri eşliğinde edilen sohbet size iyi gelecektir.

Kozak Yaylası

Fotoğrafçılıkla ilgileniyorsanız birçok panoramik manzara sizi bekliyor. Ortalama 800-1000 metre arası rakımda bazı noktalarda tepelerden aşağıları gözlemleyebileceğiniz doğal seyir terasları karşınıza çıkıyor. Sonbahar mevsiminde yapacağınız bir trekking de karşınıza hazan mevsiminin renklerini taşıyan tablo gibi manzaralar çıkıyor. Genel olarak orman yayılımında her dem yeşil çamlar olsa da farklı ağaç türlerinin varlığı manzarayı zenginleştiriyor.

Son yıllarda farklı şekillerde tahrip olan bu ormanlar yine de varlığını sürdürmeye devam ediyor. Bu eski ormanlar birçok orman hayvanına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Değişik kuş türlerine rastlamak hala mümkün. Bölge, kuş gözlemciliği yapmak isteyen konuklar için de oldukça elverişli. Kuş seslerinin yoğunlaşmaya başladığı noktada, karşınıza hiç ummadığınız bir anda bir çeşme çıkıyor ve belki de hayatınızda içtiğiniz en leziz suyu içiyorsunuz.

Kozak Yaylası Sizi Bekliyor…

Bergama krallığının arka bahçesi olan kozak yaylasını hala görmediyseniz bu yaz rotanıza eklemenizi tavsiye ederim. Bergama’dan Ayvalığa ya da Ayvalık’tan Bergama’ya giderken yolunuzun üstünde olacağı için kaçırmanız neredeyse imkansız.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir