Mimarlık Öğrencilerinin Kullandığı Programlar

Her meslek bir iş akışı (workflow) gerçekleştirebilmek için çeşitli araç gereçler ve dijital platformda programlara ihtiyaç duyarlar. Mimarlık mesleği de icra edilirken günümüzde kullanılması zorunlu durama gelmiş mesleki programlardan yardım alır. Bu programlar öğrencilik sürecini de kapsar ve şöyle bir konu başlığı meydana çıkarır; mimarlık öğrencilerinin kullandığı programlar.

Üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösteren ders programları içinde mesleki programlar dersi, her zaman küçük bir yer tutar. Mimarlık fakültelerinde ders yükü çoktur ve öğrenilmesi gereken birçok konu başlığı vardır. Sizin kişisel merak ve çabanız bu mesleki programları öğrenip, uygulamak için çok hayatidir. Zira okulda mesleki programlar dersi verilen sınıfın mevcudunu 60 kişi kabul edersek ve ders süresini 2 dersten 120 dk. düşünürsek, dersi veren kişinin bireysel sorulara ayıracak vakti yoktur ve ders verim açısından çok düşük geçer. Size projektörden anlatıldığı kadar anlamak düşer, ilk odak noktası kaçırışınızda artık anlama seviyeniz %10’ların altına düşeceği için önünüzdeki bilgisayarda zaman öldürmeye başlarsınız.

Üniversitelerin mesleki program öğretme becerileri imkanları göz önünde bulundurulduğunda çok düşük yüzdelerdedir. Maalesef size bir iş akışı, bir proje üretilirken kullanılması gereken programlar silsilesi de vermezler ki size mesleki açıdan çok farklı bilgileri vermek zorunlulukları vardır. Yukarıda da bahsettiğim gibi mesleki programları siz kendi çabanızla öğrenmeniz gerekmektedir.

Mimarlık öğrencilerinin kullandığı programları en iskelet hali ile sizlere açıklamaya çalışacağım, mimarlık bölümüne yeni başlamış bir öğrenci vereceğim program silsilesi ile tasarımlarını görünür hale getirebilecektir. Aynı zamanda öğrencileri biraz da profesyonel hayata yönlendirebilecek bilgiler vereceğim.

Mimarlık Öğrencilerinin Kullandığı Programlar:

Autocad (Çizim)

Bir çok farklı söktör tarafından kullanılan autocad, proje çizimlerinde sektör standartı durumundadır. Vektörel bir çalışma mantığı ile çalışan autocad’i öğrenmek için internette birçok kaynak mevcut. Youtube’da bir çok ders videosu bulunuyor.

mimarlık öğrencilerinin kullandığı programlar

SketchUp (3d Model)

Google map için basit bir 3d model programı olarak tasarlanan SketchUp, Trimble Connect’e satılmasından sonra mimarlık alanına yöneldi desek istabet etmiş oluruz. Bağımsız geliştiriciler tarafından oluşturulan pluginler ile özelleştirmeye en açık 3d model programı olan SketchUp bir çok farklı alanda tasarımcılar tarafından zirveye taşınmış durumda. Arayüzünün sadeliği onu öğrenilmesi çok kolay bir hale getiriyor. Youtube’da bir çok ders videosu bulunuyor.

mimarlık öğrencilerinin kullandığı programlar

Lumion (Render)

Lumion, mimarlara özel, dünyanın en hızlı 3D render yazılımıdır. Saniyeler içerisinde, CAD modellerinizi bir videoya veya foto gerçekçi çevreler ve sanatsal dokunuşlarla görsellere dönüştürebilirsiniz. Modelinizi Revit, 3ds Max, SketchUp, AutoCAD, Rhino, Cinema 4D, Allplan veya ArchiCAD’den, ve pek çok diğer modelleme programından aktarın, ve Lumion tasarımlarınıza gerçekçi peyzaj elemanları, stil efektleri, içerik ve binlerce kütüphane obje ve malzemesi ile hayat versin. ” Lumion gerçek zamanlı bir render motorudur. Youtube’da bir çok ders videosu bulunuyor.

mimarlık öğrencilerinin kullandığı programlar

V-Ray (Render)

3ds Max ile hayatımıza giren V-Ray render eklentileri arasında en fazla programa entegre olabilen render motorudur. Profesyönellerin vazgeçilmez render eklentisi V-Ray, işlemci üzerinden işlem yapmaktadır. 4. sürümden sonra ekran kartı ile de render alabilme özelliği gelmiştir. Ayarları hakkında bilgi sahibi olmak biraz zaman alabilir, sabırlı bir şekilde adım adım ilerlemek gerekmektedir. Youtube’da bir çok ders videosu bulunuyor.

mimarlık öğrencilerinin kullandığı programlar

Photoshop (Düzenleme & Sunum)

Düzenleme,sunum ve diğer pek çok işlemi gerçekleştirdiğimiz photoshop çok geniş bir alandır. Renderların ham halleri istenilen etkiyi yaratmakta güçlük çekebilir, renderları daha etkileyici bir hale getirmek için photoshop’u kullanıyoruz. Youtube’da bir çok ders videosu bulunuyor.

Tasarım evresini geçtikten sonra iş akışı özetle ” çizim-model-render-düzenleme-sunum ” olarak gerçekleşmektedir. Sizlerle paylaştığım programların birçok farklı online kursu udemy’de bulunmaktadır. Youtube ve udemy üzerinden bu ve benzeri programları kendi kendinize öğrenebilirsiniz.

Mimarlık öğrencilerine tavsiyelerimi buradaki yazımdan okuyabilirsiniz.

SaltideaS

Hayatın muhteşem üçlüsü gezmek, yemek ve sanat üzerine düşüncelerimi ufak ufak notlar halinde tutarken bunları sizlerle de paylaşmak istedim. (Bunların dışındaki kavrayışlarımı Blog bölümünde bulabilirsiniz.) Yaklaşık 15 senedir mutfakla çok yakın bir ilişki içindeyim, her fırsat olduğunda doğada kaybolmayı çok severim ve mesleğimin de katkısı ile sanatla organik bir bağ içindeyim. Bu sitede dijital bir kütüphane inşa etmek arzusu taşıyorum. Sadece ben değil sizler de birçok konu üzerinde fikirlerinizi paylaşabilir ve etkileşime geçebilirsiniz. Fikirler ne kadar duru ise bir o kadar fark yaratır, bu düşünce tarzının hayatlarımıza yansıması için saltideas.com'u kurdum. Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir